Вівторок, 25.11.2025, 10:29

Мій сайт

Головна | Реєстрація | Вхід
Вітаю Вас Гість
RSS
Категорії розділу
Мої файли [5]
Пошук
dlv-82@bk.ru
Друзі сайту
  • Create a free website
  • uCoz Community
  • uCoz Textbook
  • Video Tutorials
  • Official Templates Store
  • Best Websites Examples
  • Каталог файлів


    Головна » Файли » Мої файли

    план-конспект уроку української мови 8 клас
    23.11.2014, 12:59

    ПРОСТИЙ ПРИСУДОК

    Мета:     поглибити знання учнів про присудок як головний член речення, способи його вираження; сформувати вміння виділяти присудки в двоскладному реченні, визначати способи їх вираження; удосконалити вміння конструювати речення з різними за способом вираження присудками; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу підвести учнів до осмислення мовного етикету як культурного обличчя нації.

    Внутрішньопредметні зв’язки:

    Лексикологія і фразеологія: засвоєння фразеологізмів і крилатих висловів з різними способами вираження в них простих присудків.

    Культура мовлення і стилістика: синонімія різних способів вираження простих присудків.

    Тип уроку:            урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).

    ХІД УРОКУ

    І. Організаційний момент

    ІІ. Ознайомлення восьмикласників з темою, метою й завданнями уроку. Оголошення епіграфа уроку

    Мовний етикет — культурне обличчя нації. Нар. Мудрість

    ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів учнів

    Бесіда за запитаннями

    1.            Яке речення називається двоскладним? Навести приклади.

    2.            Яку функцію в реченні виконують головні члени?

    3.            Який головний член речення називається присудком? Як він пов’язується з підметом?

    ІV. Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи

    Робота з опорною схемою

    • Розглянути схему. З’ясувати, що вам відомо про присудок як головний член речення, а яка інформація є новою.

    Творче спостереження з елементами аналізу

    • Прочитати текст. Яке речення в ньому є ключовим? Дібрати заголовок. Підготувати усний переказ висловлювання.

        Етикет українців вироблявся, витончувався впродовж тисячоліть. Окремі вислови етноетикету сягають ще дохристиянського періоду і пов’язані з язичеською обрядністю, звичаями, усталеними у слов’ян. Наприклад, жінка, перепрошуючи за вимовлене в хаті недобре слово, говорила: «шануючи сонечко святе, і піч, і стіл», а чоловік, утримуючись від лайки, промовляв: «сказав би, та піч у хаті». Це пов’язано з давніми слов’янськими культами сонця, печі, стола. Замінивши відкрите вогнище, якому в давнину поклонялися як опікунові дому, очищаючій та живильній силі, піч стала уособленням сімейного добробуту й охоронцем родинних таємниць. Люди вірили: якщо шанувати піч, вона дасть силу, достаток, здоров’я (С. Богдан).

    Дослідження-відновлення

    • Записати речення, ставлячи дієслова у відповідній формі способу і часу. Підкреслити присудки.

    1. Слово «етикет» (примандрувати) у нашу мову з французької через посередництво російської і польської. 2. Дотримуючись правил мовного етикету, ми передусім (засвідчувати) свою вихованість, шану й уважність до співрозмовника. 3. Частина формул мовного етикету поступово (архаїзуватися). 4. Мовний етикет (не обмежуватися) тільки розмовно-побутовим стилем. 5. Особливості мовного етикету (простежуватися) у виборі певних виразів і їх поєднанні. 6. Поряд із функціональними стилями (виділятися) також стилі експресивні. 7. Навіть до одного і того ж адресата залежно від стилю ми (звертатися) по-різному. 8. Суттєво (впливати) на вибір етикетного виразу тональність спілкування. 9. (Змінюватися) етикетна формула і залежно від статі співрозмовника (За С. Богдан).

    • Зробити висновок про вираження простого присудка. Свої спостереження зіставити з теоретичним матеріалом підручника.

    Дослідження-аналіз

      Білі акації будуть цвісти в місячні ночі жагучі; промінь морями заллє золотий річку, і верби, і кручі... (В. Сосюра). 2. Будуть тебе кликать у сади зелені хлопців чорночубих диво-наречені (В. Симоненко). 3. Усі, хто про безсмертя мріє, хай схиляться до споришу (М. Руденко). 4. Буду згадувать серця пожари, як на гору до неї я йшов (В. Сосюра). 5. І нехай пливе за роком рік, буду, мамо горда і вродлива, з тебе дивуватися повік (В. Симоненко). 6. Хай мовчать Америки й Росії, коли я з тобою говорю! (В. Симоненко). 7. Будуть крани водою шуміти. Будуть клумби широкі цвісти (Г. Чубач).

                Коментар учителя. Присудок, виражений дієсловом складеної форми майбутнього часу, належить до простих. Наприклад: Будуть солодко віять минулим білі яблуні в нашім саду (В. Сосюра). Порівняйте: Солодко віятимуть минулим білі яблуні в нашім саду.

    • Прочитати 1, 2, 4, 5, 7 речення, змінюючи складену форму майбутнього часу дієслів на складну.
    • Зробити висновок про спосіб морфологічного вираження простого присудка, скориставшись матеріалом таблиці.

    Способи вираження простого присудка

    Простий присудок виражається

    формами дієслів дійсного способу в теперішньому, минулому і майбутньому часі

    формами дієслів

    наказового та умовного способів

    фразеологізмом

    Біля сухого дерева й сире горить. Ложка дьогтю зіпсує бочку меду (Нар. творчість)

    Нехай цвітуть про тебе співи... (В. Сосюра). Поїхав би я в гості, та люди не кличуть (Нар. творчість)

    Весна вступила у свої права.

     

    Творче конструювання (робота в парах)

    • Установити відповідність між фразеологізмами й синонімічними до них дієсловами. За зразком скласти пари речень так, щоб у ролі простих присудків уживалися: а) фразеологізми; б) синонімічні до них дієслова. Підкреслити головні члени речення.

    Зразок. Він поставив на кін усе. — Він ризикував усім.

    1             Припасти оком.

    2             Робити вигляд.

    3             Скалити зуби.

    4             Скребти голову.

    5             Вростати в землю.

    6             Валяти дурня.

    7             Набрати води в рот.

    А             Посміхатися.

    Б             Завмирати.

    В             Задивитися.

    Г              Мовчати.

    Д             Набридати.

    Е              Прикидатися.

    Ж            Байдикувати.

     

     

    Вибіркова робота на основі тексту

    • Прочитати. Визначити тип мовлення. Дібрати заголовок, що виражав би основну думку. Виписати прості присудки. Указати на спосіб їх вираження.

       Я пригадую, з яким особливим нетерпінням чекав, коли прилетять лелеки до нашого села. І була якась особлива радість зустрічі із цими птахами: вони всідалися на старій клуні і, закинувши голову до неба, розсипалися клекотом. Разом із ними приходила весна, земля прокидалася й виповнювалася знову безліччю істот: жаби кумкали, жайворонки вимірювали піснями височінь неба, бджоли стрімко проносилися над головою, а джмелі особливо довірливо щось проказували до розцвіченої синенької кропивки. Який багатий світ! Спориш зворушливо зеленів дрібнесенькими листочками, червонясті язички кінського щавлю ловили тепле проміння, а на оболоні, залитій водою, походжали на певній відстані один від одного, поважно переставляючи ноги, лелеки (За П. Мовчаном).

    V. Підсумок уроку

    VІ. Домашнє завдання

    Записати 5–6 народних висловів про роль людини в суспільстві. Виділити граматичні основи, схарактеризувати підмети і присудки.
     

    Категорія: Мої файли | Додав: dlv-82
    Переглядів: 1309 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
    Всього коментарів: 0
    avatar
    Copyright MyCorp © 2025
    Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz